ژاله وفا

 

jalehwafa@yahoo.de

 

 

استفاده  رژیم از تحریم برای شکستن مقاومت مردم

 

در ایران امروز کسی نیست که کارگزاران رژیم مافیاهای نظامی مالی  حاکم  را هم در گفتار و هم در کردار  به دودوزه بازی ،لافزنی ،دروغگویی و البته وقاحت  متصف نکند .تمامی بحران هایی  که ساخته و پرداخته این نظام بوده  است و بدان هستی  ملت را به خطر انداخته  واستقلال کشور را تهدید کرده اند در بیان کارگزاران این نظام ،خواست مردم تلقی گردیده و رفتار پر خطر این نظام نیز تبعیت از این خواست محسوب شده است ! در مقوله خطر تحریم اقتصادی ایران نیزمسئولان نظام ولایت فقیه از همین قاعده پیروی کرده اند.علاوه بر آن نحوه  برخورد رژيم حاکم  با خطر تحريم اقتصادی ايران در داخل و خارج  بر خوردی دوگانه است. از سویی برای استفاده  درداخل ، از بی اثر بودن تحريم ها بر اقتصاد ايران ومهم نبودن ، بلکه  مفيد بودن  تحریم نیز داد سخن میدهند وبا دروغ  به فریب و خام کردن مردم پرداخته، عواقب دهشتناکی که بر تحریم اقتصادی مردم ایران مترتب است  را، از دیده ها پنهان دارند . از طرفی در برخود با طرف خارجی سعی با بخشیدن از کیسه مردم ، سعی وافر دارند به تطمیع شرکتهای خارجی پرداخته و با وعده های اقتصادی و بالا بردن سطح معاملات تجاری ، کشورهای متبوعشان را به اجتناب از تحريم ها ایران  تشویق سازند . باهم به این اظهار نظرها نظری می افکنیم و در ادامه با  سنجش وضعیت اقتصادی ایران سعی میکنیم برای این سوال پاسخ یابیم که علیرغم تصويردروغينی که  کارگزاران نظام ولایت فقیه از توانايی بازدارندگی اقتصاد ايران ترسیم میکنند ، ﺁیا  سیاست اقتصادی رژیم مافیاهای نظامی مالی ، سیاست مقاومت در برابر خطر تحریم اقتصادی است، یا مقاومت شکنی و بیشتر از ﺁن، استفاده از موقعیت برای تشدید فقر و بزرگ کردن شمار بیکاران و نابسامانیها در کشور  است ؟

 به این لاف زنیها نظری افکنیم:

 

بعد از اینکه باهنر عضو هیات" رئیسه " مجلس هفتم خطاب به غربیان اظهار داشت: باهنر:بترسيد از روزي‌ كه ملت‌ايران‌ ازدولت‌ سلاح‌ هسته‌يي‌ بخواهد!

در9 شهریور ،دانش جعفری "وزیر " به یکباره تحریم اقتصادی را نتیجه محتوم خواست مردم در باره توسعه دانش هسته ای دانست ! و در هفدهمین همایش بانكداری اسلامی  ( شرق )گفت:" سعی داریم كه خواسته بحق مردم را در جهت استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای مدنظر قرار دهیم. بنابراین باید چالش های پیش روی این موضوع را نیز بپذیریم.وی گفت: اگر این موضوع اصل است و مردم خواهان رعایت این اصل هستند. باید اقداماتی را نیز رعایت كنند."

قبل از وی در20 مرداد  ، پور محمدی از اعضای مافیای ترور و" وزير" کشور نظم ولایت فقیه  به صراحت اعلام داشته بود منظور از این اقدامات چه میباشند: مردم برای تحمل يک دوره رياضت اقتصادی آماده شوند!"

در13 شهريور نیز محمد نجار"وزير" دفاع نیزگفت: "تحريم عليه ما از ابتداى انقلاب تاكنون اعمال شده و دنياى استكبار با توطئه‌هاى متفاوت همواره سعى در ضربه زدن به انقلاب داشته است كه امروز نه تنها تحريم مفهومى براى ايران اسلامى ندارد، بلكه باعث رشد كشور نيز خواهد شد." جالب اینکه وقتی مردم از این مسئولین علل سوانح هوایی که منجر به کشتار بی شماری از مردم ایران میشود میپرسند ، متوسل به فرسودگی هواپیماها به دلیل تحریم ایران توسط امریکا در فروش  قطعات یدکی  میشوند. ولی ازآ نجا که  دامنه شرع اقدس اغراق و وقاحت نیز نزد مسئولان این نظام  وسیع است، آقای " وزیر " دفاع اضافه مینماید: من فكر مي‌‏كنم اين گونه نيست كه آنها ما را تحريم كنند بلكه ما بايد آنها را تحريم كنيم، آنها به ما نياز دارند و ما چيزي نياز نداريم كه بخواهيم از آنها تامين كنيم. ايران در زمينه‌‏هاي مختلف از سرمايه‌‏هاي عظيم ملي و ميهني برخوردار است و اگر ما كالاهاي آنها را نخريم، آنها ورشكست مي شوند. اين‌‏ها حرفهاي پوچي است كه مي‌‏زنند. "

 امير دادرس فرمانده نيروی زمينی ارتش نیز در حاشيه مانور نظامی اخیر گفته است:" اميد است اين تحريم ها ما را به شكوفايى بيشتر برساند، آنچه تاكنون در كشور ايجاد شده مسوول تحريم هاى تحميل شده بر ايران است."

محمدرضا اسكندری " وزیر" جهاد سازندگی نیز در8 شهریور  معتقد است :"بخش كشاورزی خیلی از تحریم تاثیر نمی پذیرد. ممكن است در كوتاه مدت مشكلاتی ایجاد شود اما در طولانی مدت مشكلی نداریم. در كشور نیروی متفكر زیاد داریم. اگر مقام معظم رهبری روی تحقیق تاكید می كند برای این است كه به تنهایی بتوانیم حركت كنیم. اصلا برخی مواقع تحریم باعث می شود استعدادهای داخلی شكوفا شود. یعنی اگر تاثیر بگذارد ۵۴ درصد است. بعد از یك دوره بخش شكوفا خواهد شد"

پوراردبیلی نماینده ایران در اوپك که صد در صد خوش بین است و در شرق 12 شهریوردر پاسخ به سئوالی در خصوص استفاده ایران از نفت به عنوان سلاح در برابر تحریم بدون هیچ توضیحیاعلام داشت : "ما تحریم نمی شویم!"

  غلامحسین نوذر مدیرعامل شركت ملی نفت در   7 شهريور در مصاحبه با شرق از شركت های نفتی آمریكایی دعوت کرد در صنعت نفت ایران سرمایه گذاری کنند و در حالی که بازار نفت ایران را سود آور برای آنها  جلوه میداد و میگفت "برای حضور همه شركت های بین المللی در بازار نفت ایران جذابیت كافی وجود دارد. شركت های نفتی آمریكایی هم می توانند از این فرصت استفاده كنند" وقتی از وی در پرسیده شد  كه در صورت هرگونه فشار بین المللی آیا تدابیر لازم برای مقابله با آن اتخاذ شده است اعلام داشت : «در صورت هرگونه تحریمی به نظر می رسد كه وزارت نفت خط مقدم جبهه قرار گیرد. ما همه شرایط را برای یك كار جدی آماده كرده ایم. قراردادهای موجود هم ادامه می یابد. پیش از این هم صنعت نفت تحریم شده است. اما شركت های بزرگ نفتی آمدند و پروژه ها را انجام دادند. اسناد مناقصه فازهای ۱۹ تا ۲۲ را هم شركت های بزرگ نفتی خریده اند. ما خودمان راه حل هایی داریم. پیمانكاران داخلی توانمندی كار دارند. ظرفیت های آنها افزایش پیدا كرده است. ساخت تجهیزات در داخل هم."

 معلوم نیست  باید دم خروس را باور کرد و یا قسم حضرت عباس این مدیر عامل را؟ چرا که درصورتی که پیمانکاران داخلی از آن درجه از توان  تکنولوژیکی برخوردارند که بتوانند بار اجرای پروژه ها را خود بعهده بگیرند، به مصداق چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است ، چرا از شرکتهای خارجی دعوت میکند از جذابیت بازار نفت ایران بهره ببرند و این جذابیتها را صرفا در اختیار پیمانکاران داخلی قرار نمیدهند؟

جالب اینکه محمدرضا نعمت‌زاده‌ معاون‌ وزير نفت( اعتماد 8 شهریور )با اشاره‌ به‌ ادامه‌ روند واردات‌ بنزين‌ در كشور ،خبرداد که ذخاير استراتژيك‌ بنزين‌ به‌ 7\1 ميليارد ليتر مي‌رسد . مسئولان نفتی کشور که داد از مقاومت ایران در  برابر تحریم میزنند ،نمیدانند که با رسیدن میزان مصرف بنزین  در داخل به مرض 83 میلیون لیتر در روز این مقدار ذخیره تنها کفاف کمتر از 1 ماه یعنی تنها 21 روزمصرف بنزین  را میدهد!؟

 

و بالاخره در   19 شهریور  ، احمد کریمی‌اصفهانی، دبیرکل جامعه انجمن‌های اسلامی بازار و اصناف،وقاحت را حد نمیگذارد و   در خصوص تأثیر وضع تحریم‌های احتمالی اقتصادی شورای امنیت علیه  ایران، گفت: «اقتصاد و بازار جمهوری اسلامی ایران اصلاً توجهی به این جنگ‌های روانی و شایعات ندارد.   بحث تحریم و تهدید مرتب غرب به تحریم اقتصادی ایران، خاصیت خود را از دست داده است، بازار هم هیچ اهمیتی به این شایعات نمی‌دهد چه برسد به آنکه بخواهد خود را در برابر آنها مقاوم نماید. همانطور که کودکان فلسطینی بدون توجه به بمب‌های اسرائیلی در کوچه و خیابان به بازی خود ادامه می‌دهند، اقتصاد و بازار ایران هم می‌تواند بدون توجه به بمباران تبلیغاتی غرب به فعالیت‌های خود ادامه دهد. “این بازاری وابسته به مافیاهای نظامی مالی، تحریم اقتصادی رابا قیاسی مع الفارغ  به بازی کودکان فلسطینی زیر بمباران اسرائیل تشبیه می کند .  غیر از این که  فراموش میکند کودکان  فلسطینی بسیاری  در این حملا ت کشته می شوند،نمی داند که  سرمایه نمی تواند زیر تحریمی که به بمباران اسرائیل می ماند، بی اعتناء به ﺁن ، فعالیت کند .  وی دروغ می گوید زیرا رکود اقتصادی و تورم و بیکاری شدت نگرانی اقتصاد را از تحریم بازگو می کنند . خام کردن مردم با دروغ جنایت است در همان حال، جیبهای ﺁنها را از پول انباشته می کند . قشرهای متوسط به پائین هستند که از پای در می ﺁیند .

تمامی مسئولان فوق به خوبی واقفند که کشور در صورت تحریم حتما صدمه می بیندوچنانچه تحریم علیه ایران، تحریمی همه جانبه باشد و ورود و خروج کالا هم محدود شود بدنبال آن  نه تنها وضعیت اشتغال با تهدید جدی روبرو خواهد و به معضلی سختتر از اکنون  بدل خواهد گردید ، صنعت ایران که هنوز بومی نگردیده و از نظر مواد اولیه و ماشین آلات و دستگاهها به خارج وابسته است با رکودی سخت مواجه خواهد گردیدو تعطیلی کارگاههای تولیدی نیز مضافا بر اشتغال تاثیر مستقیم و منفی خواهد گذاشت .   و از آنجا که خارجی بودن بودجه حکومت احمدی نژاد اظهر من الشمس است و وابستگی اقتصاد ایران به در آمدهای نفتی شدیدا برای بیگانگان نیز محسوس است و آنها به خوبی میدانند که این ماده اثرتعیین کننده ای برپارامترهای اقتصاد ایران دارد. لذا نوسان قیمت آن و نیز عدم امکان فروش آن توسط ایران  قبل از اینکه برای آنها حامل ضرر و زیان باشد، برای اقتصاد ایران کشنده است. چرا که اقتصاد ایران بر اثر اتخاذ  سیاستهای موازنه مثبت این نظام، هم در بعد در آمدی و هم فعالیت تولیدی وابستگی شدید به نفت و کالا ی خارجی وابسته کرده اند .  با وجود بر این دروغگویی به مردم  را که برگترین جنایت است را رها نمیسازند . از طرفی آن سری از مسئولان نظام که معتقدند تحریم ایران باعث افزایش قیمت نفت میگردد و این برای ایران سودمند است نمیدانند که ابتدا ایران باید بتواند نفت خود را بفرو ش برساند در ثانی  افزایش قیمت انرژی یك شمشیر دولبه برای ایران است زیرا از طرفی افزایش قیمت آن باعث افزایش هزینه تولید كالاهای دیگر مانند آهن و فولاد می شود كه ۳۰ درصد هزینه نهایی آن مربوط به مصرف انرژی است .بنابراین آهن وارداتی( اگر بتواند وارد نماید !)نیز گران تر است و برای ایرانی که  سالانه ۶ میلیون تن آهن وارد میسازد ، افزایش قیمت انرژی باعث افزایش هزینه واردات و سپس افزایش قیمت تمام شده حتی در بخش ساختمان نیز می شود.

اما داده های اقتصاد ایران در زمینه های تورم ، حجم نقدینگی ، اشتغال ، وضعیت در آمدی اقشار کم در آمد و متوسط ،وضعیت حاشیه نشینان شهری و وضع اسفبار بهداشت در ایران  ، مهاجرت اقشار تحصیل کرده از ایران و ...خود گویایی دارند که اقتصاد ایران تاب تحمل  عواقب تحریمی همه جانبه را ندارد و تنها اقشار ضعیف و متوسط جامعه اند که بیشترین ضربه ها را از تحریمی که حاصل ندانم کاری و خیره سری مسئولان نظام دربازی باسرنوشت ایران در  امر هسته ای است ، را متحمل میشوند:

درحالی که بانک مرکزی تورم را در امسال 10 درصد اعلام کرده است و در گزارشی که حکومت احمدی نژاد در بررسی عمکرد حکومتش ارائه داد، ادعا کرد که تلاش حکومت وی در کاهش نرخ تورم طی 40 سال گذشته بی سابقه بوده است.

پیمان فروزش راهیافته  مجلس هفتم این ادعا را  غیرواقعی و نادرست خواند (شرق 14 شهریور 85):و گفت : نرخ واقعی تورم در كشور حدود ۱۵ تا ۱۸ درصد است. وی افزود: واقعیات موجود در جامعه و بازار و همچنین آمارهای موسسات پژوهشی بین المللی، صندوق بین المللی پول و بازار جهانی همه حكایت از این امر دارند که نرخ تورم بین ۱۵ تا ۱۸ درصد است. دكتر محمدقلي يوسفي, استاد دانشگاه علامه طباطبايي نیز  درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاري كار ايران, ايلنا معتقد است : در سال جاري با احتساب تورم 30 درصد قيمت‌‏ها نسبت به سال گذشته از 42 درصد رشد برخوردار شده است ا علي‌‏رغم كنترل قيمت‌‏ها طي ماه‌‏هاي اخير نرخ تورم حدود 30 درصد روبه‌‏رو هستيم . البته بايد توجه داشت كه نبايد تورم را با كاهش نرخ تورم امري يكسان تلقي كنيم. شايد مقداري از سرعت افزايش قيمت‌‏ها كاسته شده باشد ، اما اين امر به معناي كاهش تورم در جامعه نيست.  در شرايطي كه توليد و سرمايه‌‏گذاري افزايش نيافته, نمي‌‏توان تصور كاهش قيمت‌‏ها را داشته باشيم و اگر تمامي متغيرهاي اقتصادي را مورد توجه قرار دهيم، مشاهده مي‌‏شود كه نه تنها سرمايه‌‏گذاري رشدي نداشته ؛ بلكه محصولات توليدي در بخش كشاورزي و صنعتي نيز افزايش نداشته است, به همين جهت انتظار در مورد كاهش قيمت‌‏ها امري بيهوده است.  البته بر اساس اعلام بانك مركزي ممكن است، در بخش كشاورزي و صنعت 5/2 درصد رشد داشته باشيم ؛ اما بايد اذعان داشت كه اين رشد كافي نيست. از سوي ديگر اگر كاهش تورم 12 درصدي را نيز بپذيريم,،در اين صورت بايد گفت كه با 10 درصد كمبود توليد در اين بخش‌‏ها روبه‌‏رو هستيم. "

احمد مجتهد  رئیس پژوهشكده پولی و بانكی در 18 شهریور ( خبرگزاری فارس )رشدبالای نقدینگی را به سیلی مخرب تشبیه كرد كه پشت سد مانده ناگهان سرازیر شده و تورم به شدت افزایش پیدا می كند. و درخصوص برهم خوردن برخی از معادلات اقتصادی در كشور و سه به یك شدن نسبت نقدینگی و تورم اظهار داشت: مطالعات جدیدی كه صورت گرفته است نشان می دهد گاهی اصطلاحا شكستی ساختاری به وجود می آید. یك درصد رشد نقدینگی لزوما منجر به یك درصد رشد تورم نخواهد شد. وی گفت: كاهش سرعت گردش پولو كاهش تعداد معاملات سبب شده است این شكست اتفاق بیفتد. روند فعالیت های اقتصادی چند سال اخیر نشان می دهد رشد یك درصد نقدینگی به یك درصد تورم منجر نمی شود و این روند می تواند علت بروز حالت تورم ركود را عنوان كند.  به عبارتی سرمایه گذاران ما ترجیح می دهند سرمایه گذاری خود را به دلیل شرایط عدم اطمینان از مسائل سیاسی اقتصادی به عقب بیندازند.روند كلی فعالیت های اقتصادی به سمت معاملات نقدی می رود و از معاملات اعتباری بلند مدت كاسته می شود."

"وزیر" کار و امور اجتماعی  محمد جهرمي‌ ،( اعتماد 4 شهریور85  )اعتراف کرد : با توجه‌ به‌ وجود 3 ميليون‌ بيكار در كشور، ‌ سالانه‌ يك‌ ميليون‌ و 800 هزار نفر به‌ جمعيت‌ بيكاران‌ مي‌پيوندند. . تاكنون‌ 224 هزار طرح‌ در بنگاه‌هاي‌ زودبازده‌ مطرح‌ شده‌ كه‌ افزايش‌ تعداد طرح‌ها نبايد ملاك‌ ايجاد اشتغال‌ قرارگيرد بلكه‌ كارآمد بودن‌ طرح‌ها در راستاي‌ توليد اشتغال‌ مهم‌ است‌.

وضع طبقات کم در آمد در حکومت احمدی نژاد که با شعار عدالت پروریاش گوش فلک را کر کرده است.به اعتراف عباس‌ اميدي‌نيا رييس‌ سازمان‌ امور اقتصادي‌ و دارايي‌ استان‌ ايلام(اعتماد 16 شهریور 85) به حدی وخیم است که اختلاف‌ درآمد ميان‌ بالاترين‌ و پايين‌ترين‌ دهك‌ جامعه‌ 16 برابر است‌. اين‌ در حالي‌ است‌ كه‌ سه‌ دهك‌ پايين‌ اجتماع‌ يعني‌ مددجويان‌ تحت‌ پوشش‌ كميته‌ امداد امام‌ خميني‌ ، و افراد تحت‌ پوشش‌ بهزيستي‌ 21 ميليون‌ نفر جمعيت‌ از حدود 70 ميليون‌ نفر جمعيت‌ كشور را تشكيل‌ مي‌دهد. و مدير كل دفتر زنان و خانواده بهزيستي نیز اعتراف مینماید: در ایران امروز 12ميليون نفر در حاشيه شهرها زير خط فقر زندگي مي‌كنند.به طور كلي آسيبهاي اجتماعي در ايران بين 10 تا 15 درصد در هر سال افزايش مي يابند.

از طرفی بررسی مختصات اقتصاد ایران نیز نزد موسسات خارجی و بین المللی نیز گزارشگر وخامت اقتصاد ایرانند.

 به گزارش بانك‌ جهاني‌(اعتماد  16 شهریور ):85ايران‌ از نظر آساني‌ فعاليت‌ اقتصادي‌، 11پله‌ سقوط‌ كرد و نسبت‌ به‌ سال‌ قبل‌ از آن‌ در رتبه‌ 119 جهان‌ قرار گرفت.

 کنت اوستيبی هماهنگ کننده مهاجران سازمان ملل در گزارش خود در اين سمينار بين الملل مهاجرت در 5 شهریور ۱۳۸۵ گفت : «سالانه 180 هزار تحصيلكرده دانشگاهي در ايران به خاطر شرايط اقتصادي به خارج از كشور مهاجرت مي‌كنند.»

  حسينعلي شهرياري عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس حسينعلي شهرياري ( خبرگزاري فارس) گفت: ايران از نظر شاخصهاي سلامت در ميان كشورهاي جهان در رتبه 106 سازمان بهداشت جهاني قرار دارد كه جايگاه مناسبي براي كشور ما نيست.  : تا حدود 8 سال پيش رتبه ايران از نظر شاخصهاي سلامت در جهان در جايگاه 94 بود ولي طي اين سالها به علت ضعف مديريت و كم كاري متوليان بخش سلامت كشور، جايگاه ما نزول كرد.

 

این نزول جایگاه همانگونه که ملاحظه شد در همه ارکان اقتصاد ایران ریشه دوانده است و حاصل بی تدبیری و سوء تدبیر مسئولان نظام ولایت فقیه است که تمام هستی ایران را در قمار بازی هسته ای  خواهند سوزاند. بر مردم ایران است که قبل از اینکه فرصتها سوخته شود با جنبش خود حالی مسئولان این نظام کند که مردم ایران به تماشای سوزاندن هستی خود نخواهد نشست. جالب اینکه " وزیر" جهاد سازندگی پایان جلسه در بیان  خاطرات خود  از سفر اخیرش  به پنج كشور آفریقایی گفت: «در سفری كه به یكی از كشورهای آفریقایی داشتم یكی از وزرای كشوری كه به امر پرورش تمساح و كروكودیل می پرداخت به من پیشنهاد داد تا به طور خصوصی در امر پرورش تمساح مشاركت كنم اما چون در دولت قول داده ایم درآمدی غیر از درآمد دولت و مسئولیتی غیر از مسئولیت دولتی نداشته باشیم، نپذیرفتم. ولی قصد دارم پس از پایان وزارتم به آنجا بروم و با آنها به امر پرورش تمساح بپردازم"در واقع نظام ولایت فقیه که بدل به مافیای  نظامی - مالی شده است،  بدترین تمساح های درنده را در ایران پرورش داده است . آنهم "وزرایی" که در این نظام سراسر فساد قبول پست کرده اند و در دروغگویی به ملت  وقاحت را از حد گذرانده اند و " وزیر" جهاد کشاورزی نیز یکی از آنها میباشد و در بالا قول دروغ  وی را ملاحظه کردیم.الا اینکه تمساح پروری خود را نیز بخواهند صادر کنند وملت افریقا را نیز از جنس تمساح نظام ولایت فقیه بی نصیب نگذارند!